reklama

Franz Kafka pohľadom Reinera Stacha

Goethe-Institut v Bratislave pri príležitosti 25. výročia svojho založenia organizuje niekoľko zaujímavých akcií. Na prvý októbrový deň 2018 pripravil prezentáciu biografie pražského židovského nemeckého spisovateľa Franza Kafku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jej autor, uznávaný nemecký literárny vedec a historik Reiner Stach, sa ako prvý podujal na napísanie tohto rozsiahleho diela. Skladá sa z troch častí s názvami „Rané roky“, „Roky rozhodovania“, „Roky poznania“ a autor na ňom pracoval dlhých osemnásť rokov. Detailne opisuje Kafkov život, prácu, jeho rodinu, priateľov a vzťahy, súčasne podáva súdobý obraz stredoeurópskeho prostredia.

Pri vytváraní životopisu Reiner Stach rekonštruoval Kafkov život, jeho pôsobenie, štúdium, prácu, vnáral sa do jeho myslenia a zisťoval, akým spôsobom fungovala jeho fantázia. Robil množstvo výskumov a práve mnohé literárno-historické práce pomohli autorovi pochopiť zmýšľanie a život opisovanej osoby. Veľa informácií získal z denníkov F. Kafku, ale o začiatkoch jeho tvorby našiel len málo prác. V pátraní po týchto údajoch mu bol nápomocný projekt ANNO Österreichische Nationalbibliothek – virtuálnej novinovej a časopiseckej čitárne rakúskej národnej knižnice, v ktorej je možné online prezerať a čítať historické (nielen) rakúske noviny a časopisy od roku 1689 po rok 1947.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatku biografie nájdeme informácie o významnom pražskom židovskom po nemecky píšucom spisovateľovi a prekladateľovi Maxovi Brodovi, s ktorým Kafku spájalo dlhoročné priateľstvo. Pre spracovanie biografie sú kľúčové súkromné listy Maxa Broda, v ktorých sa Kafka často spomína, zápisník, v ktorom je zapísaná najskoršia fáza priateľstva týchto mužov a tri kópie denníkov Maxa Broda o Kafkovi. Max Brod bol jeho najbližším priateľom, bol mu oporou, podnecoval ho v literárnej tvorbe, upokojoval ho pri ťažkých duševných stavoch, pomáhal mu pri publikovaní jeho prác. Ich priateľstvo trvalo až do Kafkovej smrti v roku 1924.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tretej časti Reiner Stach opisuje kontakty Kafku so Slovenskom. Počas osemmesačného pobytu (od decembra 1920 do augusta 1921) v Tatranských Matliaroch Kafka oddychoval. Netvoril, iba čítal alebo napísal zopár listov. Toto obdobie nebolo významné pre jeho dielo, skôr pre jeho ostatný život. K písaniu ho totiž podnecovali pálčivé problémy (napr. k napísaniu románu Proces ho podnietila vojna) a počas liečenia tuberkulózy necítil kreatívny tlak, nebol motivovaný žiadnou témou.

Napísaním biografie chcel R. Stach ukázať Kafkovu minulosť nie v čierno-bielom videní, ale vo farebnom zobrazení jeho života. Chcel naznačiť, prečo ľudia v tomto období robili nezvyčajné rozhodnutia. Preto vo svojom diele (ktoré má charakter románu) využíval tie udalosti, ktoré sa skutočne stali. Ovplyvnený obrazom o Kafkovi, do ktorého počas písania hlboko prenikol, chcel zmeniť pohľad ľudí na človeka, ktorý bol vo všeobecnosti vnímaný ako depresívny a pesimistický autor.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Prezentácia biografie F. Kafku
Prezentácia biografie F. Kafku (zdroj: Ľ. Hroncová)
Reiner Stach v Goethe-Institut
Reiner Stach v Goethe-Institut (zdroj: Ľ. Hroncová)
Ľubica Hroncová

Ľubica Hroncová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Knihy sú najtichším a najstálejším priateľom. Sú najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom. (Charles William Eliot)<div class="LI-profile-badge" data-version="v1" data-size="medium" data-locale="cs_CZ" data-type="vertical" data-theme="dark" data-vanity="lulu-lubica-b2016360"><a class="LI-simple-link" href='https://sk.linkedin.com/in/lulu-lubica-b2016360?trk=profile-badge'>Lulu Lubica</a></div> Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu