Päť minút v tele chrobáka

Autor: Ľubica Hroncová | 9.10.2018 o 12:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  182x

„Keď sa Gregor Samsa jedného rána prebudil z nepokojných snov, zistil, že sa v posteli premenil na akýsi príšerný hmyz...

... Ležal na chrbte tvrdom ako pancier a len čo nadvihol hlavu, zbadal si vyklenuté hnedé brucho rozčlenené oblúkovitými výstužami, na vrchole ktorého sa ledva udržala prikrývka, pripravená celkom sa zošuchnúť. Početné, v pomere k ostatnému objemu žalostne tenké nôžky sa mu bezmocne hmýrili pred očami.“

Kafka často sledoval ľudí, ich telá, gestá a mimiku a svoje pozorovania prenášal do literárneho diela. Nerobil to s cieľom, aby znehodnotil človeka. Telesnosť, ktorú zobrazoval, vytvárala v jeho diele istý druh špeciálnej komiky.

Jeho pozornosť  bola upretá najmä na vlastný vnútorný svet, ktorý v literárnom texte vyjadroval zašifrovaným spôsobom. Dá sa z neho vytušiť snaha o vlastnú realizáciu, ktorá neustále zlyhávala  v boji s dominantným otcom. Toto úsilie  vkladal do príbehov, ktoré môžu na čitateľa pôsobiť ako spontánna alebo naopak plánovaná výpoveď. Jeho hrdina sa nachádza v bode, v ktorom nezvláda pomery v rodinnom alebo verejnom prostredí a tento tlak spôsobí, že v konečnom dôsledku dochádza u neho k psychickej alebo fyzickej premene. U Kafku sa táto premena uskutočňuje ako odhaľovanie pravdy.

Premenu a jej dôsledky odzrkadľuje  postava Gregora Samsu, poľutovaniahodnej existencie, u ktorej nie je možnosť ďalšieho vývoja - tým, že bol a zostával závislý na svojej rodine, vyjadruje autor obraz pravdy. Gregora k premene a smutnému zániku priviedla práve jeho najbližšia rodina, ktorej sa celý obetoval.

Príbeh je stvárnený ako sociálna dráma s prvkami humoru a vedomými hororovými premenami. Kafka zobrazuje skazenosť a nemorálnosť človeka, ktorý je schopný ublížiť slabému alebo nevýznamnému jedincovi. Len vtedy sa správa zdvorilo, keď môže z druhého čosi vyťažiť. Ak pre neho z akýchkoľvek dôvodov nedokáže urobiť niečo viac, stáva sa pre neho bezcenným a tak sa k nemu aj správa.

Kafkova postava v poviedke Premena prežíva podobný osud, v ktorom je po nečakanej premene  postupne pohltený priestorom, v ktorom žije spolu so svojou rodinou.

Na základe priestorového zobrazenia je postavený projekt PremenaVR, ktorý prepája literárne dielo s technikou virtuálnej reality. Vo virtuálnom prostredí izby Gregora Samsu, zariadenej presne podľa poviedky F. Kafku,  má návštevník možnosť vyskúšať si pocity človeka, ktorý sa premenil na nevzhľadný a pre svoje okolie nie príliš príjemný hmyz.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?