Kafkova nádhera života

Autor: Ľubica Hroncová | 10.10.2018 o 11:44 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  149x

V rámci literárneho festivalu Novotvar 2018 prebehlo v Goetheho inštitúte podujatie s významným nemeckým spisovateľom Michaelom Kumpfmüllerom, ktorý predstavil svoj román Nádhera života (Die Herrlichkeit des Lebens, 2011).

Dielo vyšlo v 25 prekladoch, v roku 2012 aj v českom jazyku.

Autorské začiatky Michaela Kumpfmüllera sú spojené s novinárskou dráhou, svoje prvé literárne dielo Hampelove úteky (Hampels Fluchten) vydal v roku 2000. Za spoločenský román Správa všetkým (Nachricht an alle, 2008) bol ocenený cenou Alfreda  Döblina. Momentálne píše román o posledných dňoch života Virgínie Woolfovej.

Pre román Nádhera života  si Michael Kumpfmüller vybral záverečné obdobie Kafkovho života.  Opisuje príbeh poslednej lásky Franza Kafku a Dory Diamantovej, mladej kuchárky, s ktorou sa spoznal na liečebnom pobyte pri Baltickom mori.

Prečo Franz Kafka? Najmä preto, že bol umelcom, ktorý autora ovplyvnil už v mladom veku. Bol prvým spisovateľom, s ktorým sa čitateľsky zoznamoval po Karlovi Mayovi (preslávil sa príbehmi o indiánskom náčelníkovi Winnetuovi a Old Shaterhandovi). Fascinovalo ho, ako  Kafka narába s malým diapazónom štylistických prostriedkov a jeho poznávanie ho podnietilo k tomu, že sám začal literárne tvoriť. V tomto období bol nešťastne zaľúbený a to, čo prežíval Kafka, mu pripomenulo  jeho vlastnú lásku.

Pri písaní románu čerpal autor z denníkov, z listov, ktoré si zaľúbenci písali, inšpirovali ho Kafkove obrazy a predstavy, ktoré nachádzal v jeho dielach. Život Kafku je dobre zdokumentovaný v mnohých textoch, horšie to bolo so zobrazením života Dory, o ktorej sa vie málo, pre M. Kumpfmüllera bola kýmsi neznámym, čo však nakoniec bolo pre neho výzvou k jej bližšiemu spoznávaniu.

Kafka sa počas celého svojho života nevedel rozhodnúť, či bude viesť rodinný život alebo sa bude venovať umeniu. Tento rozpor vyriešil až vzťah s Dorou, pri ktorej si uvedomil, že je možné skĺbiť obidva tieto svety. Česká prekladateľka Věra Koubová v doslove k románu píše, že Kafkovi sa prostredníctvom lásky k Dore podarilo usadiť  v dome života, Kumpfmüller dodáva, že k tomu napomohla aj choroba a chvíle, v ktorých Kafka prestával veriť, že bude žiť. Človek už nemá veľa času a vo forme núdze vzniká možnosť skúsiť to, čo ešte človek nezažil.

V texte cítiť očarenie láskou, ktorá pokračuje do skutočného vzťahu a to aj napriek zhoršujúcej sa Kafkovej tuberkulóze. Realita vtedajšej doby vplývala na citlivé vnímanie skutočnosti a stretnutie týchto dvoch ľudí v roku 1923 možno považovať za náhly zázrak. Spoločne sa presťahovali  do Berlína, kde v tom čase vládla inflácia, nikam nemohli ísť.  V zmysle partnerského vzťahu ich to však nijako neovplyvnilo, pretože v takomto svete sa človek cíti ako bezdomovec a potrebuje ľudskú ochranu. Michael  Kumpfmüller to vysvetľuje ako  naplnenie potrieb života, keď vás napĺňa vedomie, že ak ste v ťažkej situácii, máte spolubojovníka, ktorý je stále s vami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?