reklama

Kafkova nádhera života

V rámci literárneho festivalu Novotvar 2018 prebehlo v Goetheho inštitúte podujatie s významným nemeckým spisovateľom Michaelom Kumpfmüllerom, ktorý predstavil svoj román Nádhera života (Die Herrlichkeit des Lebens, 2011).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dielo vyšlo v 25 prekladoch, v roku 2012 aj v českom jazyku.

Autorské začiatky Michaela Kumpfmüllera sú spojené s novinárskou dráhou, svoje prvé literárne dielo Hampelove úteky (Hampels Fluchten) vydal v roku 2000. Za spoločenský román Správa všetkým (Nachricht an alle, 2008) bol ocenený cenou Alfreda Döblina. Momentálne píše román o posledných dňoch života Virgínie Woolfovej.

Michael  Kumpfmüller v Goetheho inštitúte
Michael Kumpfmüller v Goetheho inštitúte (zdroj: Ľubica Hroncová)

Pre román Nádhera života si Michael Kumpfmüller vybral záverečné obdobie Kafkovho života. Opisuje príbeh poslednej lásky Franza Kafku a Dory Diamantovej, mladej kuchárky, s ktorou sa spoznal na liečebnom pobyte pri Baltickom mori.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo Franz Kafka? Najmä preto, že bol umelcom, ktorý autora ovplyvnil už v mladom veku. Bol prvým spisovateľom, s ktorým sa čitateľsky zoznamoval po Karlovi Mayovi (preslávil sa príbehmi o indiánskom náčelníkovi Winnetuovi a Old Shaterhandovi). Fascinovalo ho, ako Kafka narába s malým diapazónom štylistických prostriedkov a jeho poznávanie ho podnietilo k tomu, že sám začal literárne tvoriť. V tomto období bol nešťastne zaľúbený a to, čo prežíval Kafka, mu pripomenulo jeho vlastnú lásku.

Pri písaní románu čerpal autor z denníkov, z listov, ktoré si zaľúbenci písali, inšpirovali ho Kafkove obrazy a predstavy, ktoré nachádzal v jeho dielach. Život Kafku je dobre zdokumentovaný v mnohých textoch, horšie to bolo so zobrazením života Dory, o ktorej sa vie málo, pre M. Kumpfmüllera bola kýmsi neznámym, čo však nakoniec bolo pre neho výzvou k jej bližšiemu spoznávaniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kafka sa počas celého svojho života nevedel rozhodnúť, či bude viesť rodinný život alebo sa bude venovať umeniu. Tento rozpor vyriešil až vzťah s Dorou, pri ktorej si uvedomil, že je možné skĺbiť obidva tieto svety. Česká prekladateľka Věra Koubová v doslove k románu píše, že Kafkovi sa prostredníctvom lásky k Dore podarilo usadiť v dome života, Kumpfmüller dodáva, že k tomu napomohla aj choroba a chvíle, v ktorých Kafka prestával veriť, že bude žiť. Človek už nemá veľa času a vo forme núdze vzniká možnosť skúsiť to, čo ešte človek nezažil.

V texte cítiť očarenie láskou, ktorá pokračuje do skutočného vzťahu a to aj napriek zhoršujúcej sa Kafkovej tuberkulóze. Realita vtedajšej doby vplývala na citlivé vnímanie skutočnosti a stretnutie týchto dvoch ľudí v roku 1923 možno považovať za náhly zázrak. Spoločne sa presťahovali do Berlína, kde v tom čase vládla inflácia, nikam nemohli ísť. V zmysle partnerského vzťahu ich to však nijako neovplyvnilo, pretože v takomto svete sa človek cíti ako bezdomovec a potrebuje ľudskú ochranu. Michael Kumpfmüller to vysvetľuje ako naplnenie potrieb života, keď vás napĺňa vedomie, že ak ste v ťažkej situácii, máte spolubojovníka, ktorý je stále s vami.

Ľubica Hroncová

Ľubica Hroncová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Knihy sú najtichším a najstálejším priateľom. Sú najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom. (Charles William Eliot)<div class="LI-profile-badge" data-version="v1" data-size="medium" data-locale="cs_CZ" data-type="vertical" data-theme="dark" data-vanity="lulu-lubica-b2016360"><a class="LI-simple-link" href='https://sk.linkedin.com/in/lulu-lubica-b2016360?trk=profile-badge'>Lulu Lubica</a></div> Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu